Yeni doğan çocuğun/bebeğin adı 'islam dinine uygun olarak' nasıl konulur?

- Çocuğa doğunca veya doğumu mütakip yedinci günü adı konur.

- Çocuğun ismini ilmiyle âmil, ehli salih bir zata koydurmak iyidir.

- Önce abdest alınır. Kıbleye dönülür. Bebek kucağa alınır; Bebeğin SAĞ kulağına EZAN, SOL kulağına da KAMET okunduktan sonra üç kere çocuğun sağ ve sol kulaklarına ismi söylenir.

- Çocuğa isim koyduktan sora hayır duada bulunulmalıdır.

Örnek Dua: "Ya Rabbi! Bu yavruya hayatta çağrılacağı bir isim koyduk. Bu ismi, kendisi hakkında hayırlı eyle. İsmine leke getirecek, kendini utandıracak duruma düşürme. Her zaman ismi ile mutlu eyle. Bu evladı ana-babasına itâatli, dîni ve îmanında kuvvetli, vatanına ve milletine faydalı olarak yetişmesini nasib eyle. Kendisine ve ana-babasına, Uzun  ve hayırlı bir  ömür, geniş rızık, ihsan eyle. El-Fâtiha."

Peygamber Efendimiz: “Ya Rabbi bu çocuğu hayırlı ve salihlerden eyle ve onu güzel bir şekilde yetişmesini sağla.” diye dua etmiştir.

- Durumu iyi olanlar için Allah’ın vermiş olduğu çocuk nimetine karşı bir şükür olarak çocukların doğumlarının yedinci gününde kurban kesmek sünnettir. Bu kurbana akika kurbanı denilmektedir. Yine bu günler çocuğun başının tıraş edilip, çıkan saçın ağırlığınca veya takdiri bir ağırlık olarak altın alıp sadaka vermek müstehaptır.

- Doğduktan sonra hemen ölen çocuğa da ad konur. Yıkanır cenaze namazı kılınır.

Bu ismi paylaş

Siz de yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Baş harfine göre isim arayın

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U Ü V Y Z

Adına veya anlamına göre isim arayın